Tak naprawdę zapasowe źródło energii elektrycznej, jakim jest agregat, może posłużyć nam do zasilenia wszelkiego rodzaju urządzeń, które aby móc pracować potrzebują prądu. Natomiast jakie dokładnie to będą urządzenia, zależy już od mocy generatora. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się jakie odbiorniki chcemy zasilać prądem z agregatu.

Odbiorniki – podział ze względu na rodzaj odbieranej mocy

  • odbiorniki indukcyjne – należą do nich przede wszystkim silniki indukcyjne. Urządzenia tego typu cechują się zwiększonym poborem mocy w trakcie rozruchu (który może być nawet 9-krotnie większy niż w przypadku ich późniejszej pracy). Odbiorniki indukcyjne to na przykład jedno- i trójfazowe silniki elektryczne, elektronarzędzia, klimatyzatory, transformatory, lodówki czy zamrażarki.
  • odbiorniki nieliniowe – w ich przypadku w trakcie obliczania poboru mocy należy pamiętać, aby do oznaczenia podanego przez producenta, dodać jeszcze ok. 20% mocy. Dlaczego? Ponieważ producent podaje moc znamionową, jaką dane urządzenie jest w stanie wytworzyć. Co oznacza, że pobór mocy w przypadku tego odbiornika będzie oczywiście większy. Do odbiorników o charakterze nieliniowym zaliczamy sprzęt komputerowy, falowniki, a także zasilacze UPS.
  • odbiorniki rezystancyjne – przeważnie tego typu urządzenia charakteryzują się takim samym poborem mocy w trakcie rozruchu oraz późniejszej pracy. Jednak tak jak w przypadku odbiorników nieliniowych, zaleca się zwiększenie mocy znamionowej o około 20%. W tej grupie znaleźć możemy między innymi sprzęt RTV i AGD, ogrzewanie elektryczne oraz oświetlenie.

Odbiorniki – podział ze względu na odmianę zasilania

  • odbiorniki jednofazowe – charakteryzują się raczej niewielką mocą wynoszącą od 1 do 230V. Z tego względu zalicza się do nich między innymi sprzęt gospodarstwa domowego czy sprzęt elektroniczny.
  • odbiorniki trójfazowe – charakteryzują się mocą wynoszącą od 3 do 400V. W tej grupie znajdziemy przede wszystkim silniki elektryczne o dużej mocy.

Dobór agregatu

Wybierając agregat prądotwórczy należy pamiętać o pewnym rozróżnieniu – generatorem jednofazowym możemy zasilać jedynie odbiorniki jednofazowe. Natomiast jeśli zdecydujemy się na bardziej uniwersalny agregat trójfazowy, nie mamy już takich ograniczeń, gdyż urządzenia tego typu wyposażone są w dwa rodzaje gniazd – jedno- oraz trójfazowe. Jednak nadal musimy pamiętać o tym, aby moc generatora prądu była wyższa od łącznego zapotrzebowania na moc wszystkich podłączonych do niego urządzeń.

Jeśli planujemy zasilać agregatem urządzenia elektroniczne (np. sprzęt komputerowy lub sterowniki pieców CO), warto rozważyć zakup generatora prądu, który wyposażony jest w stabilizator napięcia (AVR) – w wersji analogowej lub cyfrowej. Urządzenia posiadające wbudowany AVR są droższe, ale doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych oraz są niezastąpione w przypadku sprzętu, który wymaga stabilnego napięcia.

Oczywiście nikogo nie zdziwi fakt, że im większa moc agregatu tym bardziej prawdopodobne, że poradzi on sobie z zasilaniem różnego rodzaju sprzętów. Dlatego warto dobrze zastanowić się, jak często zamierzamy korzystać z naszego generatora prądu oraz sprawdzić moc urządzeń, które chcemy nim zasilać.