Wszyscy wiemy (a przynajmniej większość z nas), do czego służy agregat prądotwórczy. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy mielibyśmy przedstawić sposób jego działania. A warto mieć wiedzę na temat tego, jak działa agregat, choćby ze względu na ewentualną awarię naszego urządzenia. Dlatego poniższy artykuł skierowany jest zarówno do właścicieli generatorów, osób planujących zakup takiego sprzętu, a także każdego kto chce pogłębić swoją wiedzę techniczną.

Zacznijmy od podstaw – budowa

Jak już wiemy zadaniem agregatu prądotwórczego jest zmiana energii mechanicznej w energię elektryczną czyli prąd, który wytwarzany jest w prądnicy. Jednak aby prądnica mogła przekształcić energię mechaniczną w prąd, musi być napędzana przez silnik lub akumulator. Aby lepiej uzmysłowić sobie cały schemat, warto mieć świadomość, jakie części wchodzą w skład agregatu. Najważniejsza jest oczywiście wspomniana już prądnica synchroniczna (którą można uznać za serce generatora), następnie silnik z rozruchem ręcznym lub elektrycznym, zbiornik paliwa, metalowa rama z amortyzatorami, akumulatory, przyłącza, a także tłumik spalin. Pozostałe elementy, które możemy znaleźć w niektórych modelach generatorów prądu, to dodatkowe akcesoria, mające wpływ na przykład na wygodę korzystania z urządzenia.

Działanie generatora

Tłumacząc najprościej, silnik agregatu spala napędzające go paliwo, wytwarzając w ten sposób energię, którą następnie zamienia w energie mechaniczną. Ta natomiast odpowiada za ruch wirnika prądnicy, który z kolei (poprzez obracanie się), wytwarza w obwodzie stojana siłę elektromotoryczną. I właśnie w ten sposób, na skutek zmiany strumienia magnetycznego, powstaje energia elektryczna, dzięki której możemy zasilać różnego rodzaju urządzenia.

Dla bardziej dociekliwych osób czytelniejsza może być informacja, że agregaty prądotwórcze działają w oparciu o indukcję elektromagnetyczną. Być może pamiętasz z lekcji fizyki, że zjawisko to zostało odkryte przez Michaela Faradaya. Na czym ono polega? Poprzez zmianę strumienia pola magnetycznego, dochodzi do przepływu ładunków elektrycznych – aby tego dokonać wystarczy wprowadzić w ruch przewód elektryczny w polu magnetycznym. Ruch ten sprawia, że mamy do czynienia z różnicą napięcia pomiędzy dwoma końcami przewodu, co skutkuje przepływem ładunków elektrycznych – a więc prowadzi do wytwarzania prądu.

Podsumowując generowanie energii elektrycznej przez agregat, nie byłoby możliwe bez zewnętrznego źródła zasilania, jakim przeważnie jest silnik spalinowy (działający na benzynę, olej napędowy, ropę lub gaz ziemny).

Oczywiście powyższa wiedza na temat działania agregatów, nie jest niezbędna przeciętnym użytkownikom tego typu urządzeń – nie musimy jej posiadać aby nabyć generator prądotwórczy i móc z niego korzystać. Jednak tak jak wspomnieliśmy na samym początku, są to informacje, które mogą nam się kiedyś przydać i dzięki którym unikniemy na przykład kosztów naprawy sprzętu lub sami poradzimy sobie z jego montażem. W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań technicznych lub chęci zakupu własnego urządzenia, służymy Państwu swoją pomocą i doradztwem.