Obecnie na rynku możemy znaleźć agregaty prądotwórcze, które są nie tylko urządzeniami bardzo praktycznymi, ale również łatwymi w obsłudze i bezpiecznymi. Niemniej decydując się na zakup lub wynajem generatora, warto wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę oraz czym kierować się podczas wyboru konkretnego modelu.

Do najczęściej wymienianych czynników, na które zwraca się uwagę podczas zakupu agregatu, należą:

  • moc urządzenia,
  • głośność w trakcie pracy,
  • zużycie paliwa.

Moc

Przede wszystkim aby wybrać generator, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, należy zastanowić się nad jego mocą. W tym celu należy określić jakie sprzęty będą zasilane z naszego agregatu prądotwórczego oraz jaka jest ich moc w kW. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż konkretne urządzenia (nazywane w tym przypadku odbiornikami), mogą cechować się zróżnicowanym poborem prądu (można go sprawdzić w instrukcji obsługi lub tabliczce znamionowej). Brak zapoznania się z tymi parametrami może spowodować, że zaopatrzymy się w urządzenie o zbyt małej mocy, które nie poradzi sobie z naszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Tak więc należy wybrać model, którego moc będzie wyższa niż zapotrzebowanie na energię wszystkich odbiorników, które chcemy zasilać generatorem. Ponadto urządzenia wyposażone w silnik elektryczny, w trakcie ich uruchamiania, potrzebują więcej mocy niż podczas późniejszej pracy. Dlatego musimy uwzględnić nie tylko pobór mocy, lecz również prąd rozruchowy poszczególnych odbiorników.

Tutaj należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii – moc generatora może być określana w watach, a także w amperach. Dlatego warto zapamiętać, że 8 amperów jest równe około 1000 watów, a 1000 watów to z kolei 1 kilowat.

Głośność pracy

Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest poziom hałasu, który generowany jest przez agregat prądotwórczy w trakcie pracy. Jeśli należymy do osób, które również są zainteresowane tą kwestią, to należy zapoznać się z ilością decybeli wytwarzaną przez konkretny model agregatu. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wzrost liczby decybeli o 10 jednostek, oznacza że poziom hałasu emitowanego przez urządzenie, wzrasta 10-krotnie. Dla przykładu, urządzenie które wytwarza np. 90 dB, jest 10 razy głośniejsze niż to, którego poziom hałasu wynosi 80 dB. Zależy Ci na cichej pracy generatora? W takim razie zdecyduj się na model wyposażony w system antywibracyjny bądź dźwiękoszczelną obudowę.

Paliwo

Niski poziom zużycia paliwa, przekłada się nie tylko na nasze oszczędności, ale także na wydłużony czas pracy urządzenia. Podobnie jak w przypadku samochodów – mniejsze spalanie oznacza dłuższą jazdę na jednym baku. Wracając do agregatów – dłuższym czasem pracy charakteryzują się modele posiadające większy zbiornik na paliwo. Jeśli chodzi o sam rodzaj paliwa, to wyróżniamy agregaty prądotwórcze z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym – czyli napędzane olejem napędowym. Urządzenia z silnikiem diesla są także bardziej wydajne – ich przypadku zużycie paliwa jest niższe niż w przypadku modeli benzynowych.

Inne kryteria

Podczas wyrobu generatora, możemy kierować się także jego gabarytami i wagą, sposobem uruchamiania, pojemnością zbiornika na paliwo, a także tym, czy potrzebujemy sprzętu do zasilania urządzeń jedno- czy też trójfazowych.