Jak wiele różnych urządzeń również agregat prądotwórczy, aby mógł nam długo służyć, wymaga odpowiedniej eksploatacji i konserwacji. Poniżej zebraliśmy najistotniejsze informacje i wskazówki, z którymi powinien zapoznać się każdy właściciel generatora prądu.

Eksploatacja

Zacznijmy od najbardziej banalnej rzeczy, którą niestety często pomijamy, a mianowicie od zapoznania się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia. Dotyczy to w szczególności osób, które do tej pory nie miały styczności z agregatem prądu. W instrukcji znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat naszego modelu urządzenia – począwszy od jego budowy, poprzez prawidłową eksploatację na konserwacji kończąc. Przestrzeganie zaleceń producenta jest gwarancją sprawnej pracy naszego generatora prądu oraz jego dłuższej żywotności.

Gdy już zapoznamy się z parametrami technicznymi, przechodzimy do samego użytkowania.

  • po pierwsze nie należy podłączać do agregatu wszystkich odbiorników jednocześnie. Warto zacząć od urządzenia cechującego się największym poborem mocy i dopiero później, po kolei zasilać pozostałe odbiorniki.
  • jeśli zamierzamy maksymalnie obciążyć nasz agregat, to nie zaleca się aby jednorazowo pracował on więcej niż przez 30 min. Dodatkowo w trakcie ciągłej pracy nie należy przekraczać mocy znamionowej urządzenia.
  • po skończonej pracy, przed wyłączeniem generatora należy sprawdzić poziom oleju lub skład mieszanki paliwowej. Zaleca się także, aby opróżnić zbiornik z paliwa, jeśli zamierzamy przez dłuższy czas nie korzystać z agregatu. Dlaczego? Ponieważ paliwo pod wpływem czasu traci swoje właściwości. Dodatkowo jeśli nasz generator prądu jest zasilany benzyną, zbiornik należy opróżnić także ze względów bezpieczeństwa.
  • jeśli zależy nam na tym, aby nasz sprzęt był zawsze gotowy do użytku, warto uruchomić go przynajmniej raz na miesiąc na kilka minut.
  • rzecz oczywista ale należy o niej wspomnieć – agregatu prądotwórczego nie można w jakikolwiek sposób przerabiać i należy do wykorzystywać tylko zgodnie z przeznaczeniem.
  • zaleca się aby co jakiś czas poddawać agregaty przeglądom technicznym. W przypadku modeli z silnikiem benzynowym co ok. 100 godzin pracy, natomiast z silnikiem diesla – co ok. 200 godzin.

Przechowywanie

Posiadając generator prądu należy nie tylko w odpowiedni sposób z niego korzystać, ale również prawidłowo go przechowywać. Bardzo ważną kwestią w przypadku urządzeń z silnikiem spalinowym jest ustawianie ich w pozycji roboczej (czyli pionowo). Brak zastosowania się do tego zalecenia w trakcie transportu lub przechowywania agregatu, może skutkować zalaniem świec, a co za tym idzie – spowodować uszkodzenie filtra powietrza. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy uniknąć serwisowania naszego urządzenia lub kosztów związanych z zakupem nowego sprzętu. Przechowując generator należy także zadbać o to, aby znajdował się on w suchym miejscu.

Natomiast jeśli zamierzamy korzystać z naszego agregatu sporadycznie, warto rozważyć możliwość wynajmu urządzenia o interesujących nas parametrach. Wtedy nie musimy się martwić kwestiami związanymi z jego eksploatacją, serwisowaniem oraz przechowywaniem.